Kolmårdens Djurpark

Kolmårdens Djurpark

Kolmårdens Djurpark
618 92 Kolmården
Tfn: 011-24 90 00
Fax: 011-24 90 40

Skicka e-post

Vilda djur. På riktigt.

På Kolmården möter du djur från hela världen. Passa på att se en förställning med delfinerna i Sveriges enda Delfinarium. Och ta en tur i Safariparken där djuren strövar omkring fritt. Det är bara bilrutan som skiljer dig åt från sebrorna, björnarna, de nyfikna girafferna, den stora flocken antiloper... Stäng fönster och dörrar!

När vilda djur på riktigt blir för läskigt, är det mysigt att möta Bamse och hans vänner i Bamses Värld. Har du tur, ger han bort en riktig björnkram. Och så måste du förstås titta in i Barnens lantgård och gulla en stund med killingarna, lammen, kaninerna och minigrisarna. Du kan också ta ett dopp i barnpoolen i Kulmården, eller pröva på kamel- eller ponnyridning. Vi ses!

Vägbeskrivning

28 km NO Norrköping, E4. Skyltad avfart.

Laddar in kartor...
Sverigeresor.se kan inte garantera att information om enskilda produkter är korrekt. Kontakta arrangören/organisationen för mer information.
Sverigefiskekortet
Avis Biluthyrning
Feedback